kadin-is-hayati-zorluklar

Çalışan Kadının Karşılaştığı Problem ve Zorluklar

Çalışan Kadının Karşılaştığı Problem ve Zorluklar

calisan-Kadinin-karsilastigi-sorunlar1

Günümüzde kadının çalışma hayatına girmesi, yaşanan ekonomik zorluklar, kadının kariyer yapma isteği ve okuyan kadınların fazlalığı nedeniyle kaçınılmaz bir sonuç. Kadının çalışması toplumun bir kesimi için olmaması gereken bir durum, ancak gerçekten kadının kendini daha iyi yetiştirmesi, daha sosyal, daha donanımlı olması, eşine karşı daha söz sahibi olması anlamında da kesinlikle olması gereken bir durum. Çalışan kadın kesinlikle daha güçlü, daha güvenli ve daha ayakları üstüne sağlam basabilen özelliklere sahip olabiliyor. Kendini sürekli yenileyebilen, paylaşım yapabildiği sosyal bir ortam için de bulunan kadın, kesinlikle ailesine ve her şeyden önce yetiştirdiği çocuklara çok daha fazla olumlu bakış açıları kazandırabiliyor. Özgüven sahibi kadınların tümü kesinlikle kendini iş hayatına atmalı ve zorluklara karşı göğüs germesini bilmelidir. Gerek kişinin kendi ekonomik gücünü kazanması, gerekse kendini daha güçlü hissedebilmesi için kadının çalışması çok önemlidir.

 

Calisan-kadinin-karsilastigi-sorunlar

Bu Ülkede Kadın Olmak Çok Zor!

Ancak ülkemizde kadın olmak zaten zor, birde çalışma hayatı içinde kadın olmak, bazı durumlarda daha da zorluyor kadını. Çalıştığı işyerinde ya da aile içinde birçok zorluk bekliyor çalışan kadını. Bazı iş yerleri evli ve özellikle hamile kadınları iş hayatının içinde istemiyor. Sebebi ise evli ve çocuk sahibi kadınların iş yerinde performanslarının düşeceği, sürekli izin kullanacağı gibi önyargılar maalesef var. Ayrıca çalışan kadının çocuğunu iş saatleri içinde bırakabileceği kreşlerde çalışan kadınların başlıca sorunları arasındadır. İş yerinde kadının yaşadığı sorunlardan bir tanesi de, çalışan kadınların uğradığı taciz olayları. Kadının toplum içindeki yerini hala hazmedemeyen cahil kesim tarafından uygulanan taciz, çalışan kadını bazen bezdirme noktasına getirebiliyor.

Hem Çocuk Yaparım Hem Kariyer

Aile içinde üstlendiği eş ve anne rolü ise, çalışan kadın için yaşanan zorlukların farklı bir boyutu. Çoğu çalışan kadın, özellikle çocuklarına fazla ilgi gösteremediğini düşünerek, ciddi anlamda suçluluk hissedebiliyor. Elverişleri, yemek ve çocukların sorumluluğuna birde yardımcı olamayan bir eş eklenirse, çalışan kadının işi daha da zorlaşıyor. Kadın olarak biliyoruz ki istersek çocukta yaparız kariyer de… buna engel olmalarına izin vermeyin.

Bu yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Kadın Kısmı

Kadınlara kendini özel hissettiren kadın Blogu. Kadın, Kadın Sağlık, Cinsellik, Diyet, Güzellik, Makyaj, Moda, Astroloji, Magazin konuları ve daha fazlası.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir